Nakliye Hizmetinde Blockchain Teknolojisi

Son zamanlarda sıkça duyulan bir ifade olan Bitcoin ya da Blockchain teknolojisi; kullanıcılarına tam bir kontrol ve güvenlik imkânı sağlayan dijital yaklaşımdır. Bu yaklaşım sayesinde küresel açık olabilecek tüm sektörler kapsamında; saklamasından yönetmesine ya da depolamasına kadar her işlemde kullanım sağlanmaktadır.

Nakliye Hizmetinde Kripto Para İle Ödeme
Nakliye Hizmetinde Kripto Para İle Ödeme

BTC bir dijital kimlik ancak ekonomide güven olgusunun kilit noktası halindedir. Bu açıdan da sağladığı tüm olanaklar hemen hemen her sektöre sızmayı başarmıştır. Bu teknoloji sayesinde finanstan, sağlığa, bilimden sanayiye kadar her sektör ve her alan Blockchain fırsatları ile hayatı kolaylaştırmayı ve beraberinde yapılan işte de değişimleri göstermektedir.

Kripto Para Nedir

Bu noktada kripto para nedir sorusunun cevabı önemli olan detaydır. Tamamen dijital olan sanal bir para birimidir ancak gerçek olan bir şey vardır ki, o da geleceğin para birimidir. Kripto para birimi sıkça duyulan ancak bilinmeyen yönleri çok fazla olan dolayısıyla kullanım alanı da bir türlü genişleyemeyen bir konu halindedir.

Oysa güvenlilik payının çok yüksek olması ve en önemlisi herhangi bir otoriteye bağlı olmaksızın bir sistem oluşu sektörler için en doğru karar olduğunun göstergesidir. Blockchain Teknolojisi aslında bir veri iletişim teknolojisidir. Özellikle konu lojistik olunca amaç tamamen bir farkındalık ve bir ilgi uyandırma kapsamıdır.

Kripto para ile ödeme kolaylığı günümüzde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Fakat yasal düzenlemeleri takip etmek mecburiyetindeyiz.

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain teknolojisi değiştirilemezdik ve şeffaflık özelliği ile; oluşabilecek insan hatalarını sıfıra indiren aynı zamanda zamandan tasarrufu da kazandıran ve bu özellikleri ile de hayatın her alanında kullanılmaya başlanan ve yayılacak olan teknolojidir. Özellikle lojistik alanda oturmuşluğunu kazanan Bitcoin’i hayata girişi blockchain sayesindedir. Kripto para kullanımı güvenilirlik açısından her sektörü ve her uygulamayı olumlu yönde etkileyeceğinden aslında ticari anlamda ciddi bir adımdır, belki de bir çözümdür. Bu da ilgili sektörde var olan problemlere çözümler üretmek ve süreçteki her gelişimi kontrol altında tutabilmek demektir.

Blockchain sistemi; akıllı sözleşmeler, yük ve sevkiyat süreçleri, ticari işlemler çok daha otomatik ve sıfır hata ile, belki de kayıpların olmayacağı bir duruma hoş geldin demektir. Bu kapsam içerisinde nakliye yönetimi firmaları, nakliye acenteleri, taşıyıcılar, lojistik; genel olarak taşımacılık bu sistem kapsamında birleşmiştir.

Günümüzde yaşanan pandemi süreci ne yazık ki bir belirsizlik, bir korku dönemidir. Başta firmalar olmak üzere üretim ve hizmetin doğrudan etkilenmesi ve halen de bu etkilerin bitmediği ve ne zaman biteceği de belli olmaması Blockchain teknolojisine yaklaşmayı sağlamaktadır.

Nakliye Hizmetinde Kripto Para İle Ödeme
Evden Eve Nakliyat Hizmeti

Pandemi Süreci ve Yaşanan Krizler

Pandemi süreci birçok firma için kriz dönemi olmuştur. Bu kriz bir zincir halindedir. Etkilenen bir alan diğerini de etki altına alıp büyüdükçe büyümüştür. Bu noktada Blockchain teknolojisi, bir zorunluluk haline gelmiş görünmektedir. Özellikle her alanda kullanılabilir özelliğinin olması ve güvenilirlik çapının yüksekliği, şeffaflığı dikkat çekici haldedir.

Ekonomik alanda yaşanan bu kısıtlamalar ve belirsizlikler özellikle sektörel bazda da ilerledikçe yeni projelere sıcak bakmayı gerektirmektedir. Bu proje sayesinde nakliye sektörünün önü açılmıştır, bu açılmayla birlikte zaman kayıpları da her geçen gün de aşılacaktır. Bilindiği üzere nakliye işlemleri demek zaman ve zamanı iyi kullanmak demektir. Bu sayede üretim süreci hızlanır, bu sayede masraflar daha indirgenir. Yeni geliştirilen bir uygulama olduğu aşikardır ancak nakliye sektörü sayesinde canlanacak ve evden eve taşıma çok daha az maliyetle yapılabilecek hale gelecektir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Nakliye hizmetinde kripto para ile ödeme şu an için mümkün görünmüyor. Fakat IOTA gibi blockchain teknolojilerini nakliyat araçlarında kullandığımız cihazlara entegre etmeyi düşünüyoruz. 2020 ‘in sonlarına doğru dikkat çekici bir hale gelen kripto piyasası sağlık, taşımacılık, bilim ya da sanayi gibi birçok sektörün içindedir. Corona salgını ile birlikte yaşanan kilitlenme, küresel anlamda evden eve nakliyat sektörünün de etkilenmesi derken; maliyetleri düşürmek, üretimi hızlandırmak ve beraberinde hizmetleri kitlelere ulaştırmak; dijital hayata geçişle mümkün olacaktır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından son yapılan açıklamalara bakacak olursak, 2021 yılı bitmeden dijital para kripto para ile ilgili düzenlemeler hayata geçirilecek ve altyapılar tamamlanacaktır. Teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip eden evden eve nakliyat firmamız da bu gelişmeler ile ilgili şimdiden planlamalarını yapmaktadır.