Nakliye Çalışanları Hangi Aşı Grubunda?

2020 Mart ayından bu yana tüm Dünya’yı ve beraberinde maalesef ki, ülkemizi de etki altında alan Covid 19 virüsü pandemiye neden olmuştur. Pandemi ile birlikte insanlar arası iletişim, sosyallik neredeyse sıfıra inmiş ve en önemlisi de iş hayatı durma noktasına varmıştır. Kapanan firmalar ve ekonominin etkilenmesi derken Covid-19 özellikle Türkiye için ekonomik çıkmazlara neden olmuştur.

Nakliye Çalışanları Hangi Aşı Grubunda
Evden Eve Nakliyat Çalışanları

Covid-19 virüsü Çin’de başlayan ve deyim yerindeyse esrarengiz bir şekilde salgın olan ve çok kısa bir sürede de pandemi sürecinin ilan edilmesine neden olan can alıcı bir virüstür. Sokağa çıkma yasakları, karantinalar, sosyal mesafeler gibi ifadeler hayatın içinde yerini almaya başlamıştır.

Türkiye’de pandemi ile ilgili tedbirler almaya çalışan bir ülkedir. Hastalığın ortaya çıkması ve beraberinde hızlı yayılmasına karşılık sokağa çıkma, karantina gibi bugüne kadar alışık olunmayan önlemler içerisine girilmiştir. Fakat gerek virüsün yaygınlığı gerekse korunamama payından olsa gerek can kayıpları olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Özellikle hastalığın etkilediği gruplar vardır ki; bu grupları kontrol altında tutabilmenin tek yolununaşılama olduğu anlaşılmıştır.

Covid 19 aşısı ifadeleri konuşulmaya başlanılsa da önce denekler üzerinde denenme, alınacak sonuçlar derken geçen zaman; bu geçen zamanda verilen canlar ve ekonomik hayatın gittikçe düşmesine neden olmuştur. Ve nihayetinde bulunan ve kullanılmaya başlanan Covid 19 aşısı artık ülkemizde de yapılmaya başlanmıştır. Gruplar dahilinde olması planlanan bu aşının şu günlerde dozlarının yeterli miktarda gelmesi hesabı yapılmaktadır. Zira aşı dozlar olarak koruyuculuğunu sağlamaktadır.

Covid-19 Aşısının Uygulanacağı Gruplar

Covid 19 aşısının uygulanması gereken gruplar nihayet belirlenerek başta 65 yaş ve üstü vatandaşlar aşılanmaya başlandı. Sonrasında hedef Bakanlıklar, cezaevleri, eğitim, gıda, taşımacılık ve nakliye sektörü olarak sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmadaki amaç özellikle gıda ve nakliyede çalışanların bulaştırma risklerinin çok daha fazla olmasındandır.

Hastalıkla karşı karşıya kalma beraberinde hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riski bulunmaktadır. Toplumsal yaşamın ilerlemesi açısından olumsuz geri dönüşümleri hazır olunmayan şu günlerde her detay değerlendirilmektedir. Bu nedenle Covid 19 aşısı uygulanacak meslek grupları belirlenmiştir. Nakliye çalışanları hangi aşı grubunda adlı yazımızı sizler için derledik.

Covid-19 aşılamasında birinci aşamada tahmin edildiği üzere sağlık kurumlarında çalışanlar vardır. Sağlık çalışanları bu süre boyunca bireysel korunmalarıyla hastalıkla mücadele etmiş ya da maalesef edemeyenler olmuştur. Sağlık çalışanları kapsamından sonra yaşlı ve engelli grubu yani 65 yaş üstü Covid 19 aşısı ile kapsam altına alınmıştır. Hastalığa yakalanan bu yaş grubunun bağışıklık sisteminin kuvvetli olmaması sorunsuz geçmesine izin vermemektedir.

Covid-19 Aşısı Olanların Takibi

Covid 19 aşısı olanlar 6 aya kadar takip edilecektir. Bunun da sebebi yaşanabilecek yan etkilerdir. İstenmeyen nörolojik etkiler, yüz felci, duyu kayıpları gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunların dışında normal karşılanan etkiler vardır ki; sağlık çalışanı bakımından aşı esnasında an be an gerekli bilgiler ve ilaçlar verilmektedir.

Artık toplumsal anlamda bir aşılama dönemine girmiş bulunuyoruz.

  • 1.aşama olarak sınıflandırma içerisinde sağlık çalışanları, bakım evlerinde kalanlar ve 65 yaş üstü aşılarını olmuştur. Bu 3 grup A, B, C grubu olarak tanımlanmıştır. 
  • 2.aşamada yapılan sınıflandırma içerisinde öncelikli sektörler A grubu; 50-65 yaş arası vatandaş B grubu olarak tanımlanmıştır. Öncelikli sektörler arasında Bakanlıklar, Cezaevleri, Eğitim sektörü, Gıda sektörü, Nakliye sektörü gelmektedir.

Aşılama Süreci ve Covid 19 İle Mücadele

Aşılama sürecinin devam ettiği şu günlerde, kuşkusuz sorunsuz ilerlemede en büyük payda aşı doz sayısının yeterliliği ve aşı uygulaması altyapısıdır. Bu noktada ülkemizde aşı dozlarının gelmesi ile birlikte herhangi bir altyapı sorunu yaşanmamaktadır. Bu da koruma sınıfında olan grupların sağlıkları için adımıza sevindirici bir gelişmedir.

Covid 19 virüsü ve Pandemi; insan psikolojisini, ekonomiyi derinden etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Yapılan mücadelede amaç bu günlerden sağlıklı olarak kurtulabilmek ve ekonomimiz adına sektörlerimizi yeniden eskisi gibi canlandırabilmektir. Nakliye sektörü olarak bilinçli yaklaşımımız devam edecek ve hizmetimizde sınır olmayacaktır. Sektörümüz her geçen gün normale doğru hızla adım atacaktır.