Nakliyat Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliyat teklifi, nakliye firması ile anlaşmadan önceden mutlaka alınmalıdır. Fiyat konusunda isabetli bir firma ile anlaşıp anlaşılmadığı buradan belli olur. Peki nakliyat fiyat teklifi nasıl alınır?

Nakliyat Teklifi Nasıl Olur?
Nakliyat Teklifi

Nakliyat fiyat teklifi ev ya da iş yeri sahipleri için maddi anlamda gidilecek yolu belirleyecektir. Burada eşyasını taşıtacak kişinin direkt fiyat araştırması yapmadan nakliye firması ile anlaşması sonrasında farklı alınan teklifler ile olumsuza dönebilir. Çeşitli anlaşmazlıklara engel olmak için firma ile anlaşmadan önce mutlaka evden eve nakliyat fiyatları konusunda birkaç ismi bilinen firmadan fiyat teklifi almak gereklidir. Peki bu teklifler karşısında hangi hususlara dikkat edilmelidir? İşte tüm detayları ile nakliyat teklifi hakkında bilinmesi gerekenler!

Evden eve nakliye hizmetini veren birçok firma vardır. Piyasada merdiven altı firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunlara herhangi bir denetimde gelmemiştir. Vergi levhası bile olmayan bu firmalara çok ucuz fiyata ev eşyalarını taşımaktadır. Ucuza taşınan eşyalar yolda veya taşınırken zarar görmektedir. Çünkü yabancı uyruklu işçiler çalıştırdıkları için işin ehli olmayan insanlardır. Nakliyat teklifi bunlara dikkat etmelisiniz.

Nakliyat Teklifi Nasıl Alınır?

Nakliyat sektörü özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde güvensiz bir hal almıştır. Bunun en büyük sebebi sektörün açık bir fırsatçılık olarak kullanılması olmuştur. Bu nedenle nakliyat firmalarına olan güven azalmıştır. Güvenin azalması insanların taşınma konusunda duvarlar örmesine sebep olmuştur. Firmalara olan güvensizlik aynı zamanda verilen fiyatların da hizmet noktasında sorgulanmasına sebep olur. Peki verilen nakliyat fiyat teklifi örneği içinde nelere dikkat etmelidir? Nakliyat teklif formu içinde önemli alanlar nereleridir?

1- Nakliyat Fiyat Teklifi İçinde Sunulan Hizmetler

Nakliyat fiyatları her şirkete göre değişebilir. Eşyasını taşıtacak kişi bu fiyatların neden değişkenlik gösterdiğini sorgulamadan düşük fiyatlı olanı tercih edebilir. Bunun dışında kesin en yüksek fiyatlı firma süper hizmet sunuyordur da diyebilir. Ancak burada esas olan verilen teklife esas hizmet kalemleridir. Firmalar size fiyat sunarken hizmetleri detaylandırmadan standart bir eşya taşıma hizmeti vereceğini belirtiyorsa bu ucu açık ifadedir. Bağlayıcılığı yoktur.

Bir firma aldığı ödemeye karşılık eğer sunduğu teklif formunda hizmetleri detaylandırmamışsa “evet ben size bu hizmeti verdim bu para da hizmetimin karşılığıdır” der. Oysaki, sunulan hizmeti karşılık ödenen meblağ çok yüksek olabilir. Firma, taşıma işlemi sonunda ise bu ödemeyi sizden alır. Bu işlemi en başta araştırarak başlamak bütçenizi korumak anlamına gelecektir.

Bir nakliyat firması fiyat teklifi sunarken piyasa ortalamasına göre belirlemelidir. Tek tek taşınma esnasında sunacağı hizmetleri sıralamalıdır ve bu hizmetler açık şekilde fiyat teklifinde yazılı olarak yer almalıdır. Eşya paketlemeden asansörlü taşımaya hizmet başına düşen her bedel açıkça belirtilmelidir. Eşya sahipleri de aldıkları fiyatları kıyaslarken alınan hizmetleri karşılaştırmalıdır. Eksik hizmet var mı yok mu, hangi hizmete ne kadar tutar istenmiş, en çok hizmeti sunduğu halde ortalama uygun fiyatı hangi firma vermiş bilmek gereklidir. Nakliyat fiyat teklifi için olmazsa olmaz özellik budur.

Bir diğer önemli husus ise sunulan fiyat teklifinin yazılı şekilde sunulmasıdır. Bu işlem aslında firmanın kendisine olan güvenini ve şeffaf çalışma anlayışını temsil eder. Bu durumda eğer iki firma arasında kaldıysanız eşyalarınızı emanet edeceğiniz yerin işine en çok güvenen yani şeffaf olmaktan çekinmeyen firma olmasına önem verin.

2- Nakliyat Sigortası Teklifi

Nakliyat teklifi alırken bir diğer önemli husus sigortalamadır. Eşyaların eski adresten alınarak yeni adrese götürüldüğü süreçte güvenle taşınması ve zarar görmemesi önemlidir. Eşyaların maddi hasar alması durumunda nakliye firması sigorta ile bir güvence veriyor mu vermiyor mu bunu başta bilmek gereklidir. Aksi takdirde taşınma olurken eşyanız zarar görür, bunun karşılanmasını firmadan beklersiniz… Bu boşa bir bekleyiş olur. Çünkü firma sigortalama işlemi olmadığını yeni belirtmiş olur ve siz ödediğiniz nakliye ücretinin yalın bir taşıma ücretini olduğunu anlarsınız. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka anlaşma sağlayacağınız nakliye firmasına sigortalama işlemi yapılıp yapılmadığını sormalısınız.

3- Nakliyat Sözleşmesi ve Şeffaf Hizmet Anlayışı

Nakliyat teklifi için en bağlayıcı kurallardan birisi de nakliyat sözleşmesidir. Fiyatı sözle konuşup anlaşmak taraflar arasında anlaşmazlıklara sebep olabilir. Taraflar hak talep ettiğinde ya da sunulan hizmetin artı eksi yönleri tartışılacağı zaman mutlaka bağlayıcı yazılı bir doküman olmalıdır. Bu da nakliyat sözleşmesidir. Nakliye sözleşmesi hem eşya sahiplerini hem de nakliye firmasını olası bir anlaşmazlık durumunda koruma altına alacak belgedir. Bu nedenle mutlaka anlaşma sağlayacağınız firma ile yazılı bir anlaşma yapınız.