Nakliyat Sigortası Nasıl Yapılır?

Nakliyat sigortası eşyaların taşınma esnasında başına gelebilecek her türlü olumsuz durum karşısında korunma altına almasını sağlar. Sigortalama işlemi maddi kaybı gidererek mağduriyetlerin ortaya çıkmasını engeller.

Peki ev taşıma sigortası nasıl yapılır neden önemlidir? İstanbul gibi büyük bir şehirde özellikle nakliye firmalarının sektör içerisinde güvensiz bir çizgide görülmesi sigortalama işinin önemini ortaya koymuştur. Nakliyat sigortası hırsızlık olayları başta olmak üzere hizmetin eksik sunulması gibi birçok konuda müşterinin hakkına sahip çıkan ve her türlü mağduriyetin önüne geçen bir uygulamadır.

Nakliyat Sigortası Nasıl Yapılır?
Nakliyat Sigortası

Ancak insanlar sigortalama işleminin ekstra bir masraf olduğunu düşünerek bunu çoğu zamanda görmezden gelmektedir. Hal böyle olunca nakliyat firmaları da eşya sigortalama işini sundukları hizmetin geneline ekleyerek her müşterisini güvence altına almaya çalışmaktadır. Tabi bu tarz müşterisini koruyan bir firma bulmak özellikle İstanbul genelinde oldukça zordur.

Nakliyat Sigortası Nedir? Evden Eve Nakliyatta Sigorta Neden Önemlidir?

Ev taşıma sigortası eşyanın evde paketlenmesinden ara alınmasına ve yolculuk esnasında güvenle taşınıp yeni adrese teslimine kadar olan süreci kapsar. Kişi bu sigorta ile aklının bir kenarında “ya eşyalarımın başına bir şey gelirse?” gibi sorulara yer vermez. Firma her ne kadar kaliteli ve başarılı olsa da bazen istenmeyen olayların da ortaya çıktığı görülür.

Nakliye aracının kaza yapması, tüm önlemlere rağmen eşyanın zarar görmesi gibi durumlar da ortaya çıkabilir. İşte bu tarz bir durumda nakliye firması sorumluluğu üstlenir. Çünkü yaptığı sigortalama işleminde müşterisine bu eşyaya dair teminat verdiğini belirtir. Müşteri ile firma arasındaki en önemli güven köprüsüdür.

Sigortalı Nakliyat Firmaları Seçimi Neden Önemlidir?

Nakliyat firmaları arasında seçim yaparken özellikle sigortalama işlemi yapan bir firma ile anlaşmak önemlidir. Neden sigortalı nakliye firması derseniz cevap aslında basittir. Kimse taşınma esnasında eşyası zarar görsün istemez. Taşınma olayı zaten başlı başına büyük masrafken bir de eşyanın zarar görmesi ekstra maddi külfet olur. Böyle bir durumda eğer firma müşterinin talebine karşılık veremezse hele ki de maddi kayıp büyükse iş içinden çıkılamaz hal alır.

Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar? Nakliyat Sigortası Özel Şartları

Nakliyat sigortası eşyanın taşınması esnasında eşyanın zarar görmesi halinde bu bedelin eşya sahibine tekrar ödenmesini sağlar. Ancak bunun bazı kuralları vardır. Eşya sahibi rastgele sigorta bedelini talep edemez. Bunu talep edebilmesi için eşyaların aşağıdaki durumlardan birisine sahip olması gereklidir:

1- Eşyaların paketleme veya işçilik konusunda gözle görülür eksiklikten dolayı zarar görmesi halinde sigorta kapsamı geçerlidir. Ancak firma eksiği olması halinde firma hatası olan durumlarda geçerli olabilir. Eğer firma paketleme yapmamış kişi kendisi paketlemiş ve taşınma esnasında zarar görmüş ise sigorta burada geçersiz sayılır. İşlemin tamamen nakliye firmasına ait olması gereklidir.

2- Eşyaların taşınması sırasında; gerekli tedbirleri almayan firmanın aracında eşyaların sel ve benzeri durumda zarar görmesi sigorta kapsamındadır. Aracın su alması, araç bakımlarının yetersiz olması, aracın yolda çevirmeye takılması ve taşınmasının yapılamaması durumları. Bu tarz durumlar firmanın sorumluluğundadır. Bu gibi olayların gelişimi konusunda firmanın tedbirsizliği yüzünden aksayan taşınma da sorun olabilir. Eğer bir hak kaybına ya da maddi zarara sebep oluyorsa bunun belgelenmesi halinde sigorta ödeme yapabilir.

Nakliyat Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Nakliyat sigortası nasıl hesaplanır? Nakliyat sigortası fiyatları neye göre belirlenir?

Nakliyat sigortası için fiyata etki eden en önemli unsurlar malın cinsi ve miktarıdır. Taşınan eşya bazen bir oda, bazen bir kutu bazen de çok kıymetli bir eşya olabilmektedir.

Sigortalı eşya taşıma olmazsa firma zararı karşılamaz mı?

Sigortalı evden eve taşıma yapmayan bir nakliye firması zaten müşteriye en başta bunun sözünü vermemiş olur. Sigorta yapmadığı halde iş anlaşması yapan müşteri de aslında bunu bilerek çalışır. İşte böyle durumlarda müşterinin elinde yazılı bağlayıcı metin olmadığı için hak araması da söz konusu değildir.

Sigortalı evden eve nakliyat firması nasıl bulunur?

İstanbul genelinde Korkmazoğlu Nakliyat gibi yıllarını bu işe vermiş firmalar ile anlaşma yapmak işin tecrübesi ile çalışmaktır. Yeni nesil firmaların birçoğu kurulumu yeni ve sistemi oturtmaya çalışan firmalardır. Güvenilir ve sektörde ismi duyulmuş bir firma ile çalışmak her zaman öncelikli olmalıdır.

Sigortalı nakliyat İstanbul içi taşınmada geçerli mi sadece uzak mesafe için mi geçerli?

Sigortalı nakliyat hizmeti İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde yapılacak bütün taşımacılık hizmetlerimizde vardır. Bunun ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Korkmazoğlu Nakliyat ile iletişime geçebilirsiniz.

Evden eve nakliye şirketi olarak ev eşyalarınızı özenli bir şekilde taşımasını yapmaktayız.