Faiz Artışı ve Enflasyonun Nakliyata Yansıması

Faiz artışı Merkez Bankaları tarafından ülkelerin para politikalarına göre belirlenir. Gelişmekte olan ülkelerde faiz ekonomiyi bir anlamda soğutması için kullanılır. Çünkü faizler yükseldiğinde ekonomide yavaşlar bu da enflasyonun gerilemesi demektir. Bu zincirleme etkilenme kapsamında; yüksek faiz demek büyüme açısından olumsuz etkilenme demektir. Faiz artışının olumlu etkileri olurken olumsuz etkileri de mevcuttur. Faizlerin artmasının en önemli olumsuz yanı piyasadaki taleplerin azalmasıdır.

Faiz Artışı ve Enflasyonun Nakliyata Yansıması
Faiz Artışı ve Enflasyonun Nakliyata Yansıması

Covid-19 insan yaşamında her alanı olumsuz etkilemeyi başarmış, iş hayatında da özellikle hizmet sektöründe ciddi baskılara neden olmuştur. Hizmet sektörü altında olan nakliye firmaları karantina sürecinde önemli ölçüde iş kayıplarına uğramıştır. Bu kayıpların birinci nedeni lojistik hizmetlerdeki ciddi aksamalardır.

Lojistik sektörü ve dolayısıyla taşımacılık bu hastalık ve beraberinde ekonomik belirsizliklerle kuşkusuz risk altında kalmıştır. Nakliye sektöründe içinde karmaşalar ve özellikle ekonomik belirsizliklerin yansıması ne yazık ki tatsızdır. Yurtiçi ve yurtdışı nakliyelerinde yapılan kısıtlamalar tedarik aşamasına ihtiyacı olan nakliye sektörü için ciddi bir aksamadır. Faiz artışı ve enflasyonun nakliyata yansıması çok belirgin bir şekilde gözüktü. Özellikle ambalaj malzemeleri pahalandı. Karton koli fiyatları iki katına çıktı.

Lojistik Sektörün Durumu

Lojistik sektörün önü ne kadar açık olursa insan ihtiyaçları da o kadar hızlı ve zamanında gerçekleşmektedir. Herhangi bir sektör için lojistik destek olmazsa başarmak zor olacaktır.

Evden eve taşımacılık kapsamında olmamız bu hassas dönemde her açıdan önlem alarak süreci devam ettirmemizi gerektirmektedir. Bunun farkındalığını taşıyarak sektörde doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Pandemi süreci her sektörü hatta her bireyi olumsuz etkilediği gibi; nakliye sektörünü de kapsamı içine almıştır.

Yaşanan kısıtlamalar çerçevesinde işlerdeki duraksamalar, insanların nakliye ihtiyaçlarının önünde durulacak kurallar konulması etkileyici detaylar halindedir. Ancak biz sektörümüzün değerini bilen bir firma olarak bu sürecin, faiz artışının, enflasyonun yaşandığı bu dönemde; her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarını net çözümlerle sürdüreceğimize inanmaktayız. Bu dönemin geçici olduğunu ve dengelerin düzeleceğine inanarak her zaman dediğimiz şeyi söylüyoruz ki; nakliye bizim işimizdir. Şehirlerarası ev taşıma hizmetini almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.